Vishay/Dale RWR81N17R4FSBSL
RWR81N17R4FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N17R4FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 17.4 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N17R4FSBSL.pdf
Availability of RWR81N17R4FSBSL
QUANTITY
RWR81N17R4FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N17R4FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N17R4FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.4
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N17R4FSBSL
Related LinksRWR81N1, RWR81N17R4FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N17R4FSBSL Details Description
Related parts for RWR81N17R4FSBSL
POT 5K OHM 1/20W LINEAR datasheet.pdf
IC MCU 16BIT ROMLESS 120TQFP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADR 40POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 250V X7R 2220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.490" 3/5MM 2L datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS SKT datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 47K OHM 4SIP datasheet.pdf