AVX Corporation SR215A112FAA
SR215A112FAA picture photo
Mfg. Part Number
SR215A112FAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1100PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR215A112FAA.pdf
Availability of SR215A112FAA
QUANTITY
SR215A112FAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215A112FAA
Internal Part NumberEIS-SR215A112FAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance1100pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR215A112FAA
Related LinksSR215A, SR215A112FAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR215A112FAA Details Description
Related parts for SR215A112FAA
CAP CER 390PF 2.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 10MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 250MW TO236AB datasheet.pdf
RES SMD 0.082 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SURGE PROTEC TERM BLOCK 24VAC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC XO 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf