Vishay/Dale RWR81N1R78FSB12
RWR81N1R78FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1R78FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.78 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1R78FSB12.pdf
Availability of RWR81N1R78FSB12
QUANTITY
RWR81N1R78FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1R78FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81N1R78FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.78
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1R78FSB12
Related LinksRWR81N1, RWR81N1R78FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1R78FSB12 Details Description
Related parts for RWR81N1R78FSB12
IC 1-PORT T1/E1 SER TXCVR 44LQFP datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
JFET N-CH 25V 625MW TO92 datasheet.pdf
RELAY SSR CONTACT 48VDC 60A 15V datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100 L.104 datasheet.pdf
RES SMD 24.9KOHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV Y5R RADIAL datasheet.pdf
SCREW,MACHINE,SLOT FL HD datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf