Vishay/Dale RWR81NR118DSBSL
RWR81NR118DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR118DSBSL
Brief Description
RES 0.118 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR118DSBSL.pdf
Availability of RWR81NR118DSBSL
QUANTITY
RWR81NR118DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR118DSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81NR118DSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.118
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR118DSBSL
Related LinksRWR81NR, RWR81NR118DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR118DSBSL Details Description
Related parts for RWR81NR118DSBSL
OSC XO 42.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 20POS 2.54MM GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
SURFACE BELT 25X48" A VFN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG WHITE 500' datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 370MA 2.9 OHM TH datasheet.pdf
CONN GUIDE PLATE datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf