Vishay/Dale RWR81NR158FSRSL
RWR81NR158FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR158FSRSL
Brief Description
RES 0.158 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR158FSRSL.pdf
Availability of RWR81NR158FSRSL
QUANTITY
RWR81NR158FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR158FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81NR158FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.158
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR158FSRSL
Related LinksRWR81NR, RWR81NR158FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR158FSRSL Details Description
Related parts for RWR81NR158FSRSL
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX1162 datasheet.pdf
ENCODER 128PPR DISK ASSY SHAFT datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP CER 5.8PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CLAMP SCREW MNT NAT 3/4" HOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf