Vishay/Dale RWR81NR180FRB12
RWR81NR180FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR180FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.18 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR180FRB12.pdf
Availability of RWR81NR180FRB12
QUANTITY
RWR81NR180FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR180FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81NR180FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.18
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR180FRB12
Related LinksRWR81NR, RWR81NR180FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR180FRB12 Details Description
Related parts for RWR81NR180FRB12
OSC XO 32.768MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 1A 100V DB-1 datasheet.pdf
IC DVR 100MBPS RS485 QUAD 16SOIC datasheet.pdf
BAG SHLD MET-OUT ZIP 6X10 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RESISTOR 200 OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 44.7VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 1.69 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 44MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 36V 10W datasheet.pdf