Vishay/Dale RWR81S1000FRB12
RWR81S1000FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1000FRB12
Brief Description
RES 100 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1000FRB12.pdf
Availability of RWR81S1000FRB12
QUANTITY
RWR81S1000FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1000FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S1000FRB12
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1000FRB12
Related LinksRWR81S1, RWR81S1000FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1000FRB12 Details Description
Related parts for RWR81S1000FRB12
IC OCT D TRANSP LATCH 20-DIP datasheet.pdf
SWITCH DIP FLUSH 3POS SMD datasheet.pdf
TXRX ESD 5V RS-485/422 10-DFN datasheet.pdf
IC SATELLITE TUNER DGTL 48-ETQFP datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 39POS datasheet.pdf
RES 0.453 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
Connector Header 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf