Vishay/Dale RWR81S1130FRRSL
RWR81S1130FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1130FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 113 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1130FRRSL.pdf
Availability of RWR81S1130FRRSL
QUANTITY
RWR81S1130FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1130FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S1130FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)113
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1130FRRSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S1130FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1130FRRSL Details Description
Related parts for RWR81S1130FRRSL
DIODE ZENER 43V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 310MW SOD323F datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 3.5MSPS 10-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 2M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf