Vishay/Dale RWR81S1R37FRRSL
RWR81S1R37FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R37FRRSL
Brief Description
RES 1.37 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R37FRRSL.pdf
Availability of RWR81S1R37FRRSL
QUANTITY
RWR81S1R37FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R37FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R37FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.37
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R37FRRSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R37FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R37FRRSL Details Description
Related parts for RWR81S1R37FRRSL
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 15A TO-3P datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8DFN datasheet.pdf
KIT ICE POD FOR CY8C21X34 SSOP datasheet.pdf
FILTER 3-TERM 125MHZ 300MA SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
DC/DC CONVERT +/-12V 0.5A datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 173MA 1.5 OHM TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf