Vishay/Dale RWR81S1R62DSB12
RWR81S1R62DSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R62DSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.62 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R62DSB12.pdf
Availability of RWR81S1R62DSB12
QUANTITY
RWR81S1R62DSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R62DSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R62DSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.62
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R62DSB12
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R62DSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R62DSB12 Details Description
Related parts for RWR81S1R62DSB12
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
JUMPER-H2728TR/C2065G/H2728TR10" datasheet.pdf
FUSE USB RESETTABLE 1.55A HOLD datasheet.pdf
IC DAS 12BIT 8CH 24-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 5.36 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 44-HTSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
Crystal 38.4000MHz 10ppm 18pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf