Vishay/Dale RWR81S1R98BRB12
RWR81S1R98BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R98BRB12
Brief Description
RES 1.98 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R98BRB12.pdf
Availability of RWR81S1R98BRB12
QUANTITY
RWR81S1R98BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R98BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R98BRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.98
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R98BRB12
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R98BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R98BRB12 Details Description
Related parts for RWR81S1R98BRB12
FIXED IND 680NH 450MA 600 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.3W 6TSSOP datasheet.pdf
FERRITE CHIP 470 OHM 1500MA 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 475MA 220 MOHM datasheet.pdf
1/2" X 2" RECTANGLES - 5/PK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
15000UF 35V 30X40MM 105C 5000H datasheet.pdf