Vishay/Dale RWR81S2740FSRSL
RWR81S2740FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2740FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 274 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2740FSRSL.pdf
Availability of RWR81S2740FSRSL
QUANTITY
RWR81S2740FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2740FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S2740FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2740FSRSL
Related LinksRWR81S2, RWR81S2740FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2740FSRSL Details Description
Related parts for RWR81S2740FSRSL
MOSFET N-CH 60V 50A D2PAK datasheet.pdf
DIODE VAR CAP DUAL 47PF SOT23-3 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 0.1A SLD TERM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 7.5K OHM 5% 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CAP CER 47UF 4V X5R 1210 datasheet.pdf
OSC MEMS 250.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 11 RES 510 OHM 12SIP datasheet.pdf