Vishay/Dale RWR81S2R20FRB12
RWR81S2R20FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2R20FRB12
Brief Description
RES 2.2 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2R20FRB12.pdf
Availability of RWR81S2R20FRB12
QUANTITY
RWR81S2R20FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2R20FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S2R20FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2R20FRB12
Related LinksRWR81S2, RWR81S2R20FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2R20FRB12 Details Description
Related parts for RWR81S2R20FRB12
MOSFET N-CH 25V 30A TO-251 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO214AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 10POS TIN-LEAD datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 2W +/-15V 67MA datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 100POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS PNL MNT PIN datasheet.pdf