AVX Corporation SR215C224JAR
SR215C224JAR picture photo
Mfg. Part Number
SR215C224JAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR215C224JAR.pdf
Availability of SR215C224JAR
QUANTITY
SR215C224JAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215C224JAR
Internal Part NumberEIS-SR215C224JAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR215C224JAR
Related LinksSR215C, SR215C224JAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR215C224JAR Details Description
Related parts for SR215C224JAR
HEX KEY SET W/HOLDER 13PC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 80V 32A PPAK SO-8 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-TX datasheet.pdf
RES 215K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 143 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 250V NP0 1812 datasheet.pdf
CAP FILM 220 NF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf