Vishay/Dale RWR81S3340FSB12
RWR81S3340FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S3340FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 334 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S3340FSB12.pdf
Availability of RWR81S3340FSB12
QUANTITY
RWR81S3340FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S3340FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S3340FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)334
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S3340FSB12
Related LinksRWR81S3, RWR81S3340FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S3340FSB12 Details Description
Related parts for RWR81S3340FSB12
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 5V OUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf