Vishay/Dale RWR81S3480BSBSL
RWR81S3480BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S3480BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 348 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S3480BSBSL.pdf
Availability of RWR81S3480BSBSL
QUANTITY
RWR81S3480BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S3480BSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S3480BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)348
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S3480BSBSL
Related LinksRWR81S3, RWR81S3480BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S3480BSBSL Details Description
Related parts for RWR81S3480BSBSL
IC RCVR 28BIT CHAN LINK 56TSSOP datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG CHARGE PUMP 5V 50MA 8SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO41 datasheet.pdf
SW DIP LOW PRO 9 POS GOLD datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL YELLOW/RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.0075UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf