Vishay/Dale RWR81S4420FSB12
RWR81S4420FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S4420FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 442 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S4420FSB12.pdf
Availability of RWR81S4420FSB12
QUANTITY
RWR81S4420FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S4420FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S4420FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)442
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S4420FSB12
Related LinksRWR81S4, RWR81S4420FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S4420FSB12 Details Description
Related parts for RWR81S4420FSB12
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
IC PFC/BALLAST CONTROLLER 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 120V datasheet.pdf
C/A 12FIB SM MPO-MPO datasheet.pdf
TVS DIODE 451VWM 725VC DO204AC datasheet.pdf
HS HERMETICALLY SEALED BASIC SW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CRYSTAL 12.00 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 1.2KV RAD datasheet.pdf