Vishay/Dale RWR81S4990FMS70
RWR81S4990FMS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S4990FMS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 499 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S4990FMS70.pdf
Availability of RWR81S4990FMS70
QUANTITY
RWR81S4990FMS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S4990FMS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S4990FMS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S4990FMS70
Related LinksRWR81S4, RWR81S4990FMS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S4990FMS70 Details Description
Related parts for RWR81S4990FMS70
CONN HEADER .100 SINGL R/A 13POS datasheet.pdf
JUMPER-H1504TR/A3048S/X 12" datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS W/SOCKETS CRIMP datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC POWER INTERFACE SWITCH 20QFN datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 15W UFRM datasheet.pdf