Vishay/Dale RWR81S5R11BSBSL
RWR81S5R11BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S5R11BSBSL
Brief Description
RES 5.11 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S5R11BSBSL.pdf
Availability of RWR81S5R11BSBSL
QUANTITY
RWR81S5R11BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S5R11BSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S5R11BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S5R11BSBSL
Related LinksRWR81S5, RWR81S5R11BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S5R11BSBSL Details Description
Related parts for RWR81S5R11BSBSL
FUSE BRD MNT 750MA 63VAC/VDC SMD datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
SWITCH PIANO DIP 6POS SMD SHORT datasheet.pdf
EXTERNAL DEBUG HDR datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 257K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf