Vishay/Dale RWR81S5R23FRS73
RWR81S5R23FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S5R23FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.23 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S5R23FRS73.pdf
Availability of RWR81S5R23FRS73
QUANTITY
RWR81S5R23FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S5R23FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S5R23FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.23
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S5R23FRS73
Related LinksRWR81S5, RWR81S5R23FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S5R23FRS73 Details Description
Related parts for RWR81S5R23FRS73
IC ADC 13BIT 2.7V 2CH SPI 14SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 10P-8POS OPEN FRM datasheet.pdf
LENS LXP DIFF 10DEG datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W DL +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CABLE TIE IN-LINE 10.4" datasheet.pdf