Vishay/Dale RWR81S5R90FMRSL
RWR81S5R90FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S5R90FMRSL
Brief Description
RES 5.9 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S5R90FMRSL.pdf
Availability of RWR81S5R90FMRSL
QUANTITY
RWR81S5R90FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S5R90FMRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S5R90FMRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S5R90FMRSL
Related LinksRWR81S5, RWR81S5R90FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S5R90FMRSL Details Description
Related parts for RWR81S5R90FMRSL
IDC CABLE - HKR16H/AE16M/HPK16H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
TMDX470R1314PZ datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 250V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
CAP CER 600PF 15KV R16 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A TO263-7 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT RA PIN datasheet.pdf
0625 PIN-LINE HDR SCRW MACH CONT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100" datasheet.pdf