Vishay/Dale RWR81S6R04FRB12
RWR81S6R04FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S6R04FRB12
Brief Description
RES 6.04 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S6R04FRB12.pdf
Availability of RWR81S6R04FRB12
QUANTITY
RWR81S6R04FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S6R04FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S6R04FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.04
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S6R04FRB12
Related LinksRWR81S6, RWR81S6R04FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S6R04FRB12 Details Description
Related parts for RWR81S6R04FRB12
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 6 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
IC MOD DIODE 1PHASE BRIDGE UGB1 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
PLATE STRIP GUIDE datasheet.pdf
OSC MEMS 65.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 4.3UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf