Vishay/Dale RWR81SR357FRS73
RWR81SR357FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR357FRS73
Brief Description
RES 0.357 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR357FRS73.pdf
Availability of RWR81SR357FRS73
QUANTITY
RWR81SR357FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR357FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81SR357FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.357
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR357FRS73
Related LinksRWR81SR, RWR81SR357FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR357FRS73 Details Description
Related parts for RWR81SR357FRS73
CONN HEADER R/A DUAL 44POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.39UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 7A TO251A datasheet.pdf
CONN LINE DRAIN CRIMP 1POS datasheet.pdf
RES 500.6 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ TO220-5H datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 48VDC datasheet.pdf