Vishay/Dale RWR82S1101FSS70
RWR82S1101FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S1101FSS70
Brief Description
RES 1.1K OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S1101FSS70.pdf
Availability of RWR82S1101FSS70
QUANTITY
RWR82S1101FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S1101FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR82S1101FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S1101FSS70
Related LinksRWR82S1, RWR82S1101FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S1101FSS70 Details Description
Related parts for RWR82S1101FSS70
ASSEMBLY 6 POSITION 4 CONTACT datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN HEADER 125POS TYPE B VERT datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 100V AXIAL datasheet.pdf
IC FIFO 64X36X2 20NS 120QFP datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 153.3VC SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
DOUBLE M30 SHORT M12 CN NPN NC datasheet.pdf
LASER DIODE datasheet.pdf
FUSE 250A 1000V 2XL PV datasheet.pdf