Vishay/Dale RWR82S3740FRBSL
RWR82S3740FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S3740FRBSL
Brief Description
RES 374 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S3740FRBSL.pdf
Availability of RWR82S3740FRBSL
QUANTITY
RWR82S3740FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S3740FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR82S3740FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)374
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S3740FRBSL
Related LinksRWR82S3, RWR82S3740FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S3740FRBSL Details Description
Related parts for RWR82S3740FRBSL
Connector Receptacle 39 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD CALIB 16-SOIC datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 2A DO204AC datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 300MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 16"L X 16"W datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER MUX 1:4 24-TSSOP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf