Vishay/Dale RWR82S7500FRS70
RWR82S7500FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S7500FRS70
Brief Description
RES 750 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S7500FRS70.pdf
Availability of RWR82S7500FRS70
QUANTITY
RWR82S7500FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S7500FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR82S7500FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S7500FRS70
Related LinksRWR82S7, RWR82S7500FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S7500FRS70 Details Description
Related parts for RWR82S7500FRS70
Connector Quick Connect Receptacle 15.5-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CARD EDGE 70POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
THYRISTOR PHASE 1600V TO-247AD datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES 39K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
EMI FILTER 100PF PI TYPE datasheet.pdf
RES 200 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 390 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP 11MF 3.3V SURFACE MOUNT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 1.2KV 6A DO4 datasheet.pdf