Vishay/Dale RWR84N5620FRB12
RWR84N5620FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N5620FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 562 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N5620FRB12.pdf
Availability of RWR84N5620FRB12
QUANTITY
RWR84N5620FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N5620FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84N5620FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N5620FRB12
Related LinksRWR84N5, RWR84N5620FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N5620FRB12 Details Description
Related parts for RWR84N5620FRB12
IC ENCORE MCU FLASH 8K 28SOIC datasheet.pdf
MOD PWR 2A MED FILTER QC PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB24 M32 datasheet.pdf
CAP POLYMER 1800UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
ELECTRODE DISCHARGE MODULES 10 datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.022 OHM 5% 1W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf