Vishay/Dale RWR84N78R7FRRSL
RWR84N78R7FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N78R7FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 78.7 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N78R7FRRSL.pdf
Availability of RWR84N78R7FRRSL
QUANTITY
RWR84N78R7FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N78R7FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84N78R7FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)78.7
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N78R7FRRSL
Related LinksRWR84N7, RWR84N78R7FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N78R7FRRSL Details Description
Related parts for RWR84N78R7FRRSL
CONN HEADER 25POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
IC RECEIVER ASK 300-440MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
PTC RESETTABLE SMD 1812 8V 1.5A datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SLEEVE BRAIDED PET 1/4 BK 50' datasheet.pdf
COLLET NUT FOR FFM.1S. datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 3W DO216AA datasheet.pdf