Vishay/Dale RWR84S1R00FSB12
RWR84S1R00FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1R00FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1R00FSB12.pdf
Availability of RWR84S1R00FSB12
QUANTITY
RWR84S1R00FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1R00FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S1R00FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1R00FSB12
Related LinksRWR84S1, RWR84S1R00FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1R00FSB12 Details Description
Related parts for RWR84S1R00FSB12
CONN RP-SMA JACK 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 5000' datasheet.pdf
DIN-POWER CRIMP 1 F SN 2500 RO datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB10 PG21 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
HEAT SHRINK END CAP ADH BLACK datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG CLEAR 305M datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
TV 41C 41#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
Ultracompact Precision10 V/5 V/2.5 V/3.0 V Voltage References IC datasheet.pdf