Vishay/Dale RWR84S4R75FSS73
RWR84S4R75FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S4R75FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.75 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S4R75FSS73.pdf
Availability of RWR84S4R75FSS73
QUANTITY
RWR84S4R75FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S4R75FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR84S4R75FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S4R75FSS73
Related LinksRWR84S4, RWR84S4R75FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S4R75FSS73 Details Description
Related parts for RWR84S4R75FSS73
BIT TRI-WING SZ0 0.98" 2/PK datasheet.pdf
Connector Header 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC RF PWR CNTRL 2GHZ DUAL 10MSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 237KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
DETECT LEAKS OF METHANE/PROPANE datasheet.pdf
TRANS FLYBACK POE 35UH SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.1A 70.6 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf