Vishay/Dale RWR84S4R87FRBSL
RWR84S4R87FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S4R87FRBSL
Brief Description
RES 4.87 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S4R87FRBSL.pdf
Availability of RWR84S4R87FRBSL
QUANTITY
RWR84S4R87FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S4R87FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S4R87FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.87
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S4R87FRBSL
Related LinksRWR84S4, RWR84S4R87FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S4R87FRBSL Details Description
Related parts for RWR84S4R87FRBSL
CAP CER 270PF 500V X7R 1210 datasheet.pdf
IC HIGH CURRENT FET DRVR 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
MULTI-PAIR 14COND 28AWG GRY 300' datasheet.pdf
IC SUBSYSTEM HDPH AMP G 25-WLCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 30W 1% TO220 datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 6WSON datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf