Vishay/Dale RWR84S51R1FSB12
RWR84S51R1FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S51R1FSB12
Brief Description
RES 51.1 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S51R1FSB12.pdf
Availability of RWR84S51R1FSB12
QUANTITY
RWR84S51R1FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S51R1FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S51R1FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S51R1FSB12
Related LinksRWR84S5, RWR84S51R1FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S51R1FSB12 Details Description
Related parts for RWR84S51R1FSB12
IC CONTRLR HOTSWAP NEGVOLT 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 40-57V 700MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.800" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 50.5 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCTCXO 149.875MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf