Vishay/Dale RWR84SR176FRBSL
RWR84SR176FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84SR176FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.176 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84SR176FRBSL.pdf
Availability of RWR84SR176FRBSL
QUANTITY
RWR84SR176FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84SR176FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84SR176FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.176
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84SR176FRBSL
Related LinksRWR84SR, RWR84SR176FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84SR176FRBSL Details Description
Related parts for RWR84SR176FRBSL
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 1.5V datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SCKT 11/32" 7.17" datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES 50 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 0.187" (4.75mm) Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
SWITCH PUSH 3XSPDT 1A 30V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SL HINGE LEVER SOCKET AND CORD T datasheet.pdf
RES SMD 681K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf