Vishay/Dale RWR84SR187FSS73
RWR84SR187FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84SR187FSS73
Brief Description
RES 0.187 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84SR187FSS73.pdf
Availability of RWR84SR187FSS73
QUANTITY
RWR84SR187FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84SR187FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR84SR187FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.187
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84SR187FSS73
Related LinksRWR84SR, RWR84SR187FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84SR187FSS73 Details Description
Related parts for RWR84SR187FSS73
TRANS 2NPN PREBIAS 0.3W MINI5 datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN DB50 CRIMP FEMALE NICKEL datasheet.pdf
FLAT CABLE BASE ADH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20-SSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 5W T18 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
LED COB CX1510 4000K WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 24UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf