Vishay/Dale RWR89N1821FRB12
RWR89N1821FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N1821FRB12
Brief Description
RES 1.82K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N1821FRB12.pdf
Availability of RWR89N1821FRB12
QUANTITY
RWR89N1821FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N1821FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89N1821FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N1821FRB12
Related LinksRWR89N1, RWR89N1821FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N1821FRB12 Details Description
Related parts for RWR89N1821FRB12
RES SMD 51 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY SCREW-ON PNL 3POS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 5V 16-SOIC datasheet.pdf
FILTER COMPACT 1A PCB datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 4V 10% 2824 datasheet.pdf
CABLE USB 2.0 480MBPS datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 818MA 300 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 100MA 1 OHM SMD datasheet.pdf