Vishay/Dale RWR89N2R80BRRSL
RWR89N2R80BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N2R80BRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.8 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N2R80BRRSL.pdf
Availability of RWR89N2R80BRRSL
QUANTITY
RWR89N2R80BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N2R80BRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N2R80BRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N2R80BRRSL
Related LinksRWR89N2, RWR89N2R80BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N2R80BRRSL Details Description
Related parts for RWR89N2R80BRRSL
IC MULTIVIBRATOR LOW PWR 14-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR 4POS FEMALE/MALE 5M datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 0.25A 16SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 900KHZ 8MINISO datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC SDI RECLOCKER 64QFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf