Vishay/Dale RWR89NR274FSRSL
RWR89NR274FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89NR274FSRSL
Brief Description
RES 0.274 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89NR274FSRSL.pdf
Availability of RWR89NR274FSRSL
QUANTITY
RWR89NR274FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89NR274FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89NR274FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.274
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89NR274FSRSL
Related LinksRWR89NR, RWR89NR274FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89NR274FSRSL Details Description
Related parts for RWR89NR274FSRSL
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 11POS datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 3% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf