Vishay/Dale RWR89S13R3FSB12
RWR89S13R3FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S13R3FSB12
Brief Description
RES 13.3 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S13R3FSB12.pdf
Availability of RWR89S13R3FSB12
QUANTITY
RWR89S13R3FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S13R3FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S13R3FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13.3
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S13R3FSB12
Related LinksRWR89S1, RWR89S13R3FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S13R3FSB12 Details Description
Related parts for RWR89S13R3FSB12
SWITCH TACTILE SPST-NO 1VA 32V datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS .100 VERT 30AU datasheet.pdf
IC INSTR AMP PROGR PREC 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER SGL 7POS .050" SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
2.5 B/IN HSG datasheet.pdf
RES 20K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3.1A 250VAC 48VDC datasheet.pdf