Vishay/Dale RWR89S2800FSRSL
RWR89S2800FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2800FSRSL
Brief Description
RES 280 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2800FSRSL.pdf
Availability of RWR89S2800FSRSL
QUANTITY
RWR89S2800FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2800FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S2800FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)280
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2800FSRSL
Related LinksRWR89S2, RWR89S2800FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2800FSRSL Details Description
Related parts for RWR89S2800FSRSL
CONN SPADE SPRING 14-16 AWG #10 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 8" 0.50MM 11POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 7A TO-220SIS datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V C0G RADIAL datasheet.pdf
KK 156 HEADER ASSY FRLK BREAK 10 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf