Vishay/Dale RWR89S28R0FSS73
RWR89S28R0FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S28R0FSS73
Brief Description
RES 28 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S28R0FSS73.pdf
Availability of RWR89S28R0FSS73
QUANTITY
RWR89S28R0FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S28R0FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S28R0FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S28R0FSS73
Related LinksRWR89S2, RWR89S28R0FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S28R0FSS73 Details Description
Related parts for RWR89S28R0FSS73
RES SMD 124 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE HLDR CARTRIDGE 250V 10A PCB datasheet.pdf
OSCILLATOR CMOS PROG 5V OE SMD datasheet.pdf
DBL BANANA/MINIGRAB RG58C/U 48" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CAP MICA 160PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 200MA 1.3 OHM SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf