Vishay/Dale RWR89S3R32FSBSL
RWR89S3R32FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S3R32FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.32 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S3R32FSBSL.pdf
Availability of RWR89S3R32FSBSL
QUANTITY
RWR89S3R32FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S3R32FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S3R32FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.32
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S3R32FSBSL
Related LinksRWR89S3, RWR89S3R32FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S3R32FSBSL Details Description
Related parts for RWR89S3R32FSBSL
IC DIFF LINE RECEIVER HS 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
OSC VCXO 40.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS .5MM VERT SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 2.1A SOT23-3 datasheet.pdf
RES 1.78M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
5.0MM EURO HEADER RA ME HT GRN 1 datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
DC-DC 1W DUAL O/P SIP UNREG 3KV datasheet.pdf