Vishay/Dale RWR89S4R53FSRSL
RWR89S4R53FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S4R53FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.53 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S4R53FSRSL.pdf
Availability of RWR89S4R53FSRSL
QUANTITY
RWR89S4R53FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S4R53FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S4R53FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.53
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S4R53FSRSL
Related LinksRWR89S4, RWR89S4R53FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S4R53FSRSL Details Description
Related parts for RWR89S4R53FSRSL
RES ARRAY 9 RES 330 OHM 10SIP datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK PCB 3POS 7.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100" STR TIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 43 OHM 0404 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 1KV NP0 1808 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf