Vishay/Dale RWR89S5110BSB12
RWR89S5110BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S5110BSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 511 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S5110BSB12.pdf
Availability of RWR89S5110BSB12
QUANTITY
RWR89S5110BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S5110BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S5110BSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)511
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S5110BSB12
Related LinksRWR89S5, RWR89S5110BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S5110BSB12 Details Description
Related parts for RWR89S5110BSB12
IC OTP 4MBIT 90NS 32DIP datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER LVDS 1CH 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 25MA 800 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 2GBIT 96FBGA datasheet.pdf
IC OSC PCI EXPRESS 1OUTPUT datasheet.pdf
SAFETY MAT 1000X1000MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf