Vishay/Dale RWR89S6340FPRSL
RWR89S6340FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S6340FPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 634 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S6340FPRSL.pdf
Availability of RWR89S6340FPRSL
QUANTITY
RWR89S6340FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S6340FPRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S6340FPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)634
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S6340FPRSL
Related LinksRWR89S6, RWR89S6340FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S6340FPRSL Details Description
Related parts for RWR89S6340FPRSL
RACK ALUM 13X17X5.25 BLK datasheet.pdf
LED 3MM PRISM BLUE SMD datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:22 1GHZ 64TQFP datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ARRAY 18PF 50V NP0 0612 datasheet.pdf
KK 100 HDR POL RTAN 24POS datasheet.pdf
RES SMD 20.8K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
TV 8C 8#8(TWIN) SKT J/N RECP datasheet.pdf
1000UF 6.3V 16X25 105C RAD datasheet.pdf