Vishay/Dale RWR89S8660FSRSL
RWR89S8660FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S8660FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 866 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S8660FSRSL.pdf
Availability of RWR89S8660FSRSL
QUANTITY
RWR89S8660FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S8660FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S8660FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)866
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S8660FSRSL
Related LinksRWR89S8, RWR89S8660FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S8660FSRSL Details Description
Related parts for RWR89S8660FSRSL
THERMISTOR 2252 OHM +/-0.20 C datasheet.pdf
CAP CER 33PF 4KV NP0 1808 datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT FLASH 144-LQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
DSUB 37 F CRIMP FLOA T datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
KIT EMI/DIGITAL NOISE FILTER datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf