Vishay/Dale RWR89SR143FRBSL
RWR89SR143FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR143FRBSL
Brief Description
RES 0.143 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR143FRBSL.pdf
Availability of RWR89SR143FRBSL
QUANTITY
RWR89SR143FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR143FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89SR143FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.143
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR143FRBSL
Related LinksRWR89SR, RWR89SR143FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR143FRBSL Details Description
Related parts for RWR89SR143FRBSL
CONN HEADER 38POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 14POS 5A datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.06A 150 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CL CRD JWL DUAL ONYX 6' ANG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf