Vishay/Dale RWR89SR887FMBSL
RWR89SR887FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR887FMBSL
Brief Description
RES 0.887 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR887FMBSL.pdf
Availability of RWR89SR887FMBSL
QUANTITY
RWR89SR887FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR887FMBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89SR887FMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.887
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR887FMBSL
Related LinksRWR89SR, RWR89SR887FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR887FMBSL Details Description
Related parts for RWR89SR887FMBSL
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
IC SWITCH TRIPLE DPDT 24TQFN datasheet.pdf
IC MPU MPC86XX 1.25GHZ 994FCCBGA datasheet.pdf
CONN TERM BLK 5POS 5MM ANGLED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
INDICATOR NEON RED PANEL MNT datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SRL 10UMAX datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT PIN datasheet.pdf