Seiko Instruments S-1131B18PD-N4DTFG
S-1131B18PD-N4DTFG picture photo
Mfg. Part Number
S-1131B18PD-N4DTFG
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.3A 6HSON
Datasheet Download
S-1131B18PD-N4DTFG.pdf
Availability of S-1131B18PD-N4DTFG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S-1131B18PD-N4DTFG Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1131B18PD-N4DTFG
Internal Part NumberEIS-S-1131B18PD-N4DTFG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.7V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-HSON
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1131B18PD-N4DTFG
Related LinksS-1131B18, S-1131B18PD-N4DTFG Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1131B18PD-N4DTFG Details Description
Related parts for S-1131B18PD-N4DTFG
WIRE TIE 5.75" 40LBS WHT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 64A D2PAK datasheet.pdf
IC VOLTAGE DETCTR 3.0V SOT23A-3 datasheet.pdf
CBL RIBN 18COND 0.050 MULTI 100' datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 4X1 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 20.7MM datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
508 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
SW MINI SPDT HINGE LEVER 250V datasheet.pdf