Seiko Instruments S-1132B38-U5T1G
S-1132B38-U5T1G picture photo
Mfg. Part Number
S-1132B38-U5T1G
Brief Description
IC REG LDO 3.8V 0.3A SOT89-5
Datasheet Download
S-1132B38-U5T1G.pdf
Availability of S-1132B38-U5T1G
QUANTITY
S-1132B38-U5T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1132B38-U5T1G
Internal Part NumberEIS-S-1132B38-U5T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.8V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.1V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-89-5/6
Supplier Device PackageSOT-89-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1132B38-U5T1G
Related LinksS-1132B, S-1132B38-U5T1G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1132B38-U5T1G Details Description
Related parts for S-1132B38-U5T1G
RES SMD 150 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
REG ISR 3A 5V ADJ HORZ SMD 12SIP datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 33A datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 43 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 4.15A 35 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 20A SPST datasheet.pdf
CONN LINE DRAIN CRIMP 1POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 500MW DO213AB datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf