Seiko Instruments S-812C21AMC-C2BT2G
S-812C21AMC-C2BT2G picture photo
Mfg. Part Number
S-812C21AMC-C2BT2G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.1V 30MA SOT23-5
Datasheet Download
S-812C21AMC-C2BT2G.pdf
Availability of S-812C21AMC-C2BT2G
QUANTITY
S-812C21AMC-C2BT2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-812C21AMC-C2BT2G
Internal Part NumberEIS-S-812C21AMC-C2BT2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.1V
Current - Output30mA
Voltage - Dropout (Typical)0.46V @ 10mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-812C21AMC-C2BT2G
Related LinksS-812C21A, S-812C21AMC-C2BT2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-812C21AMC-C2BT2G Details Description
Related parts for S-812C21AMC-C2BT2G
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
60706-22 ANVIL datasheet.pdf
RES 487 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 5% 0.4W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 1.49A 90 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
SPARE TRANSMITTER datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf